niedziela, 7 lutego 2016

Częściowe zaćmienie Słońca 20.03.2015 roku

      Długo czekałem na to zaćmienie, ale warto było czekać. To codzienne patrzenie w prognozy pogody i ta nadzieja żeby tylko się rozpogodziło. Na tydzień przed zaćmieniem niebo było gęsto spowite chmurami, ale 19 marca wiedziałem, że następnego dnia pogoda będzie sprzyjać. I tak też było. Lepszej pogody  nie mogłem sobie wymarzyć i chyba nikt w Polsce tego dnia nie mógł narzekać na matkę naturę. Piękna, słoneczna, bezchmurna, bezwietrzna pogoda, po prostu marzenie astrofotografa. Warunki atmosferyczne idealne, sprzęt o godzinie 8.00 rozstawiony i gotowy do rejestrowania zjawiska. Kilka próbnych fotek wykonanych, parametry zdjęć wybrane i ustawione. I to ostatnie odliczanie, nerwowe wyczekiwanie na pierwszy kontakt. Od godziny 9.40 okiem nie mrugnąłem, żeby tylko nie przegapić pierwszego kontaktu. Równo o godzinie 9.44 i 53 sekundy zobaczyłem jak Księżyc wgryza się w Słońce. Z tą chwilą komputer przejął większą część pracy, ja tylko co jakiś czas korygowałem obraz i przez drugi teleskop podziwiałem zaćmienie. Było to moje dopiero 3 zaćmienie które obserwowałem, a pierwsze które uwieczniłem na zdjęciach. Wykonałem 742 zdjęcia. Do animacji użyłem wszystkich zdjęć, które ręcznie wyrównywałem bo różne programy nie były wstanie tego zrobić same. Była to długa i mozolna praca, ale warta wysiłku jaki w to włożyłem. Przez cały czas zaćmienia na niebie nie pojawiła się ani jedna chmurka, dlatego jakoś zdjęć jest od początku do końca idealna. No może pod koniec trochę jakość spadła, ale to przez nagrzanie się powietrza wewnątrz teleskopu. Poniżej przedstawiam moją fotorelację z częściowego zaćmienia Słońca w Polsce z 20 marca 2015 roku. 
LINK DO FILMU Z ZAĆMIENIA SŁOŃCA


Poniższe 3 pierwsze zdjęcia przedstawiają początek maksimum i koniec zaćmienia. Początek w mojej miejscowości miał miejsce o godzinie 9.44.53, maksimum o 10.53.46 i wyniosło 64,77%, a koniec o godzinie 12.04.31. Zjawisko trwało 2 godziny 19 minut i 38 sekund :) 
Kolejne dwie fotografie to składanka z przebiegu całego zjawiska z opisemNa poniższych dwóch fotografiach mamy uwieczniony moment zakrycia i odkrycia grupy plam na tarczy słonecznej. Niestety tego dnia była tylko ta jedna grupa plam na Słońcu.
Poniżej przedstawiam kilka wybranych prze zemnie fotografii z pośród 742.

A tu na animacji widzimy jak przesuwał się cień Księżyca


Podczas maksymalnej fazy czuć było spadek temperatury i lekkie ściemnienie świata. Nawet zwierzęta trochę ucichły. Na zdjęciach widać różnice w kolorze nieba w momencie maksimum i po zaćmieniu.
I na koniec sprzęt jakim rejestrowałem i oglądałem zaćmienie.